Sklo je lepšie ako plast.

Sklenené fľaše sa začínajú prvýkrát objavovať v starovekom Egypte a na výslnie sa dostali znova v 17. storočí, ale ich kúpu si nemohol dovoliť každý, keďže ich cena bola vysoká. U nás mali sklenené fľaše svoje miesto až do roku 1999, keď ich začala vytláčať novinka – PET fľaše. Po rokoch sa však negatívne účinky plastových fliaš začínajú viac riešiť a vystupujú pozitíva sklenených obalov. Aké to sú?


Recyklovanie plastu a skla.

Sklo je lepšie pre životné prostredie

Potraviny sú balené v rôznych typoch obalov, ktoré po spotrebovaní potravín predstavujú odpad. Sklo patrí medzi druhotné suroviny, ktoré sú dlhodobo recyklovateľné, čím šetríme prírodné prostredie. Sklenený obal sa považuje za najlepší obalový materiál a v praxi je použiteľný asi 40 až 75 krát. Plastové fľaše nie sú pre planétu dobré už počas ich výroby, ale ani potom, keď sú odhodené na skládkach, oceánoch a v prírode. Jeden kilogram plastových obalov spôsobuje až 7x väčšie poškodenie ako jeden kilogram skla, ktoré je ťažšie.

Sklo je bezpečné pre zdravie

Plastové fľaše môžu byť nebezpečné, pretože pôsobením teploty (napríklad slnečného žiarenia a striedaním teplôt) sa z plastov do vody môžu uvoľňovať rôzne chemikálie. K uvoľneniu týchto látok môže prísť aj keď fľaša dlhšie stojí doma alebo v obchode. Ide najmä o dioxíny, ktoré sa používajú za najjedovatejšie a sú príčinou aj tvorby rakoviny prsníka, hormonálnej nerovnováhy a porúch nervového systému.

Sklo uchováva všetky vlastnosti potravín

Potraviny môžu chemicky reagovať s obalom, ale v prípade skla to neplatí. Všetky dobré veci, vrátane vitamínov, sklo zachováva vo fľaške. Je to pre uchovanie kvality potravín veľmi dôležité. Taktiež je sklo transparentné, takže konzument presne vie, čo v obchode kupuje.

Sklenené fľaše by sme mali uprednostňovať aj napriek tomu, že sú možno menej praktické a ťažké. Ak nám však záleží na našom zdraví a prírode, tak by sme mali plastové fľaše vymeniť za tie sklenené.

 

Kitti Pastoreková

Spracovala pre vás | Kitti Pastoreková
#pijemZDRAVO nájdete aj na
[aps-social id=“1″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *