Posilnite svoju imunitu

Správne fungovanie tela je veľmi dôležité počas celého roka, ale to najmä v období, kedy je telo oslabené a náchylnejšie. Takým obdobím sú pre väčšinu ľudí zimné mesiace a práve preto ti ponúkame rady, ktoré ti pomôžu zlepšiť tvoj imunitný systém a vyhnúť sa chorobám. 

Posilnite svoju imunitu

Jedlo

Veľká dávka vitamínov je v tomto období nutnosťou. Po ovocí a zelenine sa budeš cítiť viac fresh a únavu budeš pociťovať menej. Konzumáciou nezdravých potravín s vysokým obsahom cukrov a tukov sa ničí bunková imunita. Je preto dôležité konzumovať stravu, ktorá je bohatá na antioxidanty (vitamín A, vitamín C, vitamín E,betakarotén, zinok). V zimnom období je najlepšie vypiť každý deň šťavu, ktorá tieto vitamíny obsahuje. Je to jednoduchý, rýchly a chutný spôsob ako sa pred škodlivými baktériami chrániť.

Pohyb a spánok

Nemusíš vykonávať žiadne extrémne a náročné športy. Stačí každý deň 30 minútová prechádzka na čerstvom vzduchu alebo hodina jógy. Na pohyb by mali dbať najmä ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a pravidelný pohyb im chýba. Pohybom si zlepšíš aj kvalitu spánku, ktorá tiež vplýva na zdravie. Ideálne je spať 7-9 hodín denne. Počas spánku sa uvoľňujú bunky, ktoré bojujú s infekciami a škodlivými baktériami. Ak spíme menej, tak na bežné aktivity musíme vykladať viac energie, čo naše telo oslabuje.

Posilnite svoju imunitu

Otužovanie

Pohotovosť krvných cieľov je dôležité trénovať. Môžeš tak urobiť otužovaním napríklad v saune. Docieliť sa to dá aj domácim otužovaním, kedy si na konci sprchy púšťať na nohy striedavo horúcu a studenú vodu. Najlepšie je, ak sa tento postup opakuje pravidelne, aby si telo zvykalo na náhle zmeny teploty. 

Jednoduché tipy na záver:

  • Umývajte si často ruky.
  • Užívajte denne vitamíny, či už v podobe ovocia, zeleniny alebo štiav.
  • Hýbte sa a dbajte na zdravý spánok.
  • Vetrajte častejšie interiér, v ktorom sa zdržujete.

 

Kitti Pastoreková

Spracovala pre vás | Kitti Pastoreková
#pijemZDRAVO nájdete aj na
[aps-social id=“1″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *