Novoročný detox. Očistenie tela od toxínov.

Nový rok je skvelou príležitosťou začať odznova. A to aj so svojím telom. Robí pre nás veľa a my by sme mu mali dopriať oddych a následne poriadny reštart. Na to slúži očista šťavami. Stačí pár dňový detox pomocou ovocných a zeleninových štiav a vaše telo zbavíte toxínov.

 

ČO JE OČISTA ŠŤAVAMI?

Šťavy fungujú ako náhrada jedla za každý deň. Kým vy vaše telo zaplavíte biologicky dostupnými živinami, váš tráviaci systém zatiaľ odpočíva. Počas očisty sa odporúča vyhnúť kofeínu, alkoholu, sladkým nápojom a neodporúča sa konzumovať pevné potraviny.

PREČO PODSTÚPIŤ DETOX?

Moderný a rýchly život zaťažil naše telo toxínmi, aj napriek tomu, že je telo určené na prirodzenú a neustálu detoxikáciu. Obklopujú nás chemické látky, znečistenie, plasty, alkohol, kofeín, lieky a konzervačné látky. S tým všetkým naša pečeň nedokáže držať krok. Naše orgány sú pomalé, unavené, vystresované a náš imunitný systém oslabený. Každý z nás raz za čas potrebuje refresh. Očista ZDRAVO šťavami je dokonalý spôsob ako posilniť svoj detoxikačný systém, vyčistiť toxíny, hydratovať bunky a vyživiť telo.

AKÉ VÝHODY NÁM OČISTA TO PRINESIE?

Medzi výhody patrí duchovná očista a motivácia, žiarivá pleť, odpočinok tráviaceho systému, zvýši energiu, reštartuje imunitný systém, zlepší trávenie a vyčistí telo od toxínov.

ČO SPRAVIŤ PRED DETOXOM?

Pred samotnou očistou by ste sa na ňu mali najprv poriadne pripraviť, aby ste obišli negatívne symptómy detoxikácie ako nedostatok energie, bolesti hlavy, podráždenie, úzkosť alebo hnačka. Mali by ste si určiť dĺžku detoxu (1,3 alebo 5 dní). Viac dní voľte len v prípade, ak je vaše telo na detox zvyknuté.

Týždeň pred detoxikáciou by ste sa mali vyhnúť jedlám, ktoré bežne konzumujete a začať jesť na obed šaláty a namiesto dezertov ovocie. 5 dní pred detoxikáciou pridajte do vášho jedálnička viac druhov ovocia a zeleniny. Na 3-4 dni odstráňte z jedálnička spracované potraviny a alkohol. Hranolky nahraďte šalátom a pite veľa vody.

Ak chcete svoje telo dostať do najvhodnejšieho stavu pred očistou, odstráňte alebo znížte spotrebu nasledujúcich potravín: alkohol, mlieko, rafinovaný cukor (vrátane sirupu, bieleho a práškového cukru), živočíšne výrobky (vrátane slaniny, čerstvého mäsa, klobás, atď…), kofeín, spracované jedlá (akékoľvek balené, konzervové potraviny).

ČO ROBIŤ POČAS DETOXU?

Počas očisty jedlo nie je povolené, ale výnimkou môže byť niekoľko orechov (naše) alebo 1 porcia zeleniny denne (napríklad avokádo, čučoriedky, jahody…). Pitie malého množstva kávy je v poriadku, voda je však veľmi dôležitá. Cvičenie by ste mali tiež odložiť alebo skúsiť nahradiť jógou.

Necítite sa dobre?

Je možné, že ste sa stali obeťou symptómov detoxikácie. Je to spôsobené tým, že vaše telo pracuje viac na uvoľnení toxínov ako zvyčajne a taktiež nie je zvyknuté na takú dávku ovocia a štiav. Spánok, jóga a meditáciu sú riešením, ktoré vám môže pomôcť. Každé telo je však iné a nemusíte tieto symptómy pociťovať vôbec. Nezabúdajte piť! Budete sa cítiť lepšie a pomôžete tým vypláchnuť toxíny z tela rýchlejšie. Počúvajte svoje telo a robte len to, čo vaše telo zvládne.

ČO ROBIŤ PO DETOXE?

Po zvládnutí očisty je čas na prechod späť do vášho normálneho života  a stravy. Spomaľte a nezačínajte prvý deň mäsom, pretože ťažké jedlá hneď po očiste môžu mať negatívne vedľajšie účinky. Rešpektujte svoje telo a čistiacu prácu, ktorou si prešlo. Mali by ste sa vyhnúť spracovaným potravinám, mlieku, alkoholu, vyprážaným a červeným mäsám. Po skončení očisty môžete jednoducho prejsť na zdravý žitovný štýl – jesť veľa ovocia a zeleniny a piť veľa vody. Pravidelná detoxikácia je to najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie spraviť. Po 3 dňovej očiste odporúčame opakovať čistenie po niekoľkých mesiacoch.

Kitti Pastoreková

Spracovala pre vás | Kitti Pastoreková
#pijemZDRAVO nájdete aj na
[aps-social id=“1″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *